دوشنبه 29 بهمن 1397  
اخبار معاونت
اخبار معاونت
نوع خبر 
 
 
توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات:برای اولین بار طرح استفاده از فناوری نانو در فرآیند آب زدایی از نفت خام ارائه شد
دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات برای اولین بار در قالب پایان نامه خود با عنوان " استفاده از فناوری نانو در فرآیند آب زدایی از نفت خام و بررسی تأثیر آن روی شرایط عملیاتی فرآیند" مورد بررسی قرار داد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، فاطمه فرخی دانشجوی دکتری رشته مهندسی شیمی این واحد گفت: با توجه به پیشرفت صنایع و نیاز روز افزون به انرژی در جهان و کاهش ذخایر نفت خام مرغوب، صنایع پالایش روی به استفاده از نفت خام سنگین که شامل مواد نامطلوبی مثل نمک زیاد است، آورده‌اند. فرآیند پالایش این نوع نفت خام علی رغم سودآوری بالا، مخاطرات فراوانی از جمله افزایش میزان خوردگی و آلودگی های محط زیست را در پی دارند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مسئله وجود نمک به همراه نفت تولیدی، در بسیاری از مناطق مشکل ساز است، افزود: استخراج و تولید نفت خام عموما همراه با امولسیون های پایدار آب – نفت خام است که در صورت باقی ماندن آنها، سبب افزایش مصرف انرژی برای انتقال سیال در خطوط لوله، خوردگی خطوط و مشکلات عملیاتی سایر واحدهای پایین دستی صنایع نفت خواهند شد.
فرخی ادامه داد: امولسیون آب-نفت خام دارای گرانروی بالا و چسبناک است که سبب مسموم شدن کاتالیستهای جریان پایین دستی می شود بنابراین جداسازی کامل آب از فاز نفت خام قبل از انتقال و انجام فرآیندهای پالایش بسیار ضروری است.
وی با بیان اینکه برای فرآیند جداسازی آب از نفت از امولسیون شکن‌ها استفاده می شود، افزود: از جدیدترین امولسیون شکن ها، نانو امولسیون شکن های مغناطیسی آب دوست هستند. این مواد می توانند به طور موثری لایه فیلمی امولسیون را شکسته و قطرات آب را به هم پیوند می دهند که بازده آب زدایی را چند برابر می کنند.
فرخی با اشاره به پایان نامه خود گفت: در این پایان نامه از نانو امولسین شکن Basrorol P DB-9935 که از نوع مغناطیسی است، برای بررسی تأثیر آن روی بازده فرآیند آب زدایی از نفت خام، دمای عملیاتی و زمان ماند فرایند بر سه نوع نفت خام سبک هنگام، نیمه سنگین مارون و سنگین خارک استفاده شده است.

وی با بیان اینکه تنظیم آزمایشات به روش "طراحی آزمایشات به روش تاگوچی" ،50 آزمایش بر روی هر یک از انواع نفت خام صورت گرفته است، تصریح کرد: نتایج حاصل نشان داد که با حضور نانوذرات، در مقایسه با روش های رایج در صنعت نمک زدایی، با مقدار کمتری امولسیون شکن و در دمای کمتر عملیاتی و همچنین زمان ماند کمتر، بالاترین میزان جداسازی آب از نفت خام حاصل می شود.
فرخی خاطر نشان کرد: در این پژوهش مواردی نظیر بررسی معادلات دو پارامتری و سه پارامتری به منظور پیش بینی و محاسبه بازده فرآیند آب زدایی بر حسب غلظت نانوامولسیون شکن، دمای عملیاتی و زمان ماند، محاسبه غلظت بهینه نانوامولسیون شکن و دمای عملیاتی فرآیند آب زدایی برای انواع نفت خام، بررسی تأثیر میدان مغناطیسی روی بازده جداسازی آب، تخمین دمای بهینه فرآیند آب زدایی براساس API نفت خام با کمک مدلسازی ریاضی نیز انجام گرفت.
 لازم به ذکر است این پایان نامه به استاد راهنمایی آقایان دکتر محمدرضا جعفری نصر و دکتر محمدرضا رحیم پور و با مشاوره آقایان دکتر سید علی وزیری یزدی و دکتر مهدی ارجمند ارائه شده است.
 

 
شنبه 22 خرداد 1395  7:13

آخرین تاریخ بازدید : يکشنبه 28 بهمن 1397  1:23:47
تعداد بازدید از این خبر : 4543
کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات می باشد.   طراحی سایت : ACACO