دوشنبه 29 بهمن 1397  
اخبار معاونت
اخبار معاونت
نوع خبر 
 
 
مقاله پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات به عنوان مقاله ماه یکی از برجسته ترین مجلات دنیا معرفی شد
مقاله دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی معماری کامپیوتر واحد علوم و تحقیقات با عنوان
 "Loss-Aware Switch Design and Non-Blocking Detection Algorithm for Intra-Chip Scale Photonic Interconnection Networks"
در مجله معتبر IEEE Transactions on computers که از معتبرترین مراجع علمی شناخته شده در دنیا است به عنوان مقاله برجسته ماه ژوئن انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، حسام الدین شعبانی پژوهشگر و دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی معماری کامپیوتر در رابطه با طرح تحقیقاتی خود با عنوان " طراحی سوییچ آگاه از اتلاف و الگوریتم تشخیص عدم بن بست برای شبکه های ارتباطی نوری در مقیاس درون تراشه" گفت: امروزه داشتن پردازنده های قدرتمند به منظور انجام محاسبات پیچیده، به یک نیاز حیاتی برای کاربردهای گوناگون روزمره نظیر ایجاد اپلیکیشن های جدید در تبلت ها و تلفن های هوشمند و ... تبدیل شده است. از اینرو شاهد افزایش تعداد هسته های پردازشی موازی در تراشه های امروزی هستیم. این افزایش تعداد هسته ها می تواند ارتباطات الکتریکی جاری را با چالش های جدی در کارایی سیستم نظیر توان مصرفی و پهنای باند ارتباطی و ... روبرو کند.
وی با بیان اینکه با پیشرفتهای اخیر تحقیقاتی در زمینه تکنولوژی های نانو سیلیکون نوری، بستری مناسب برای بکارگیری از ارتباطات نوری بعنوان کاندیدایی مطلوب برای مواجهه با چالش های مذکور فراهم شده است، ادامه داد: سوییچ ها از اجزای مهم در طراحی شبکه  های ارتباطی نوری هستند. در این مقاله سوییچ نوری عاری از بن بست "Helix-h" به منظور بهبود در پارامترهای لایه فیزیکی و کارایی شبکه ارایه شده است. با استفاده از محیط شبیه سازی ارایه شده توسط تیم تحقیقاتی Lightwave دانشگاه کلمبیا ایالت متحده، بر روی    Helix-h مطالعات موردی کاربردی و ارزیابی با ابزارهای محک‌زنی ترافیکی انجام داده ایم.
به گفته شعبانی، براساس نتایج بدست آمده شاهد کاهش چشمگیر اتلاف در شبکه های نوری خواهیم بود که موجب بهبود در چگالی پهنای باند و مقیاس پذیری شبکه های با تعداد هسته های پردازشی زیاد می شود. همچنین شاهد بهبود چشمگیر در پارامترهای کارایی سیستم  نظیر پهنای باند، راندمان انتقال و تاخیر در همبندی های ارتباطی نوری پرکاربرد می باشیم.
دانش آموخته واحد علوم و تحقیقات گفت: دیگر نوآوری صورت گرفته در این مقاله ارایه الگوریتمی جامع با بکارگیری از تئوری گراف ها، بمنظور تشخیص بن بست در سوییچ های نوری می باشد. بطوریکه تشخیص بن بست را در طراحی سوییچ ها ساده تر کرده و همچنین قابلیت ارزیابی برای سوییچ های نوری با هر تعداد پورت را ایجاد میکند.  
براساس این گزارش مجله IEEE Transactions on computers از قدیمی ترین مجلات ISI زیر مجموعه IEEE Transactions می باشد. همچنین این مجله زیر نظر Computer Society IEEE بوده که قدمت 70 ساله دارد و از بدو تاسیس (در سال 1952) همواره در برخی زمینه¬های کامپیوتری نظیر علوم کامپیوتر جزو مراجع اول مورد استناد در دانشگاه های معتبر دنیا به شمار می رود. براساس رده بندی سایت Scimago در طول سالهای اخیر در اکثر زمینه های کامپیوتری، جایگاه این مجله در سطح Q1 (بالاترین سطح) در نظر گرفته شده است.
لازم بذکر است که پی دی اف این مقاله به مدت یکماه بصورت رایگان قابل دریافت است. علاوه بر این ویدیویی به زبان انگلیسی توسط حسام الدین شعبانی و همچنین ویدیویی به زبان چینی توسط دکتر Liu تهیه شده که هر دو به شرح مختصری از این مقاله پرداخته اند. تمامی این  موارد بر روی صفحه اول سایت مجله به آدرسwww.computer.org/web/tc  قابل دسترس است.
شایان ذکر است که از زمان انتخاب مقالات برجسته در دوره مدیریت جدید این مجله، مقاله مذکور اولین مقاله از دانشگاه های داخل کشور بوده که بعنوان مقاله برجسته ماه انتخاب می شود .   
سه شنبه 18 خرداد 1395  7:45

آخرین تاریخ بازدید : شنبه 27 بهمن 1397  16:1:35
تعداد بازدید از این خبر : 5796
کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات می باشد.   طراحی سایت : ACACO