دوشنبه 29 بهمن 1397  
اخبار معاونت
اخبار معاونت
نوع خبر 
 
 
توسط دانش آموخته واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت: طرح میلورن؛ الهام گرفتن از غذادهی به ماهی و پزشکانی که با لباس دلقک به کودکان دارو می‌دهند
طرح دارویی میلورن (mealworn) نمونه آزمایشگاهی جانوری واسطه برای انتقال دارو به موجوداتی که امکان استفاده مستقیم از دارو را ندارند، توسط الهام خزائی دانشجوی دکتری شیلات یکی از دانشگاه های  آمریکا و دانش آموخته کارشناسی‌ارشد واحد علوم و تحقیقات طراحی و ارائه شد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، الهام خزائی دانش آموخته کارشناسی‌ارشد دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات در رابطه روش نوین درمان سرطان "مخلوق واسطه " گفت: اولین باری که با میلوُرن‌ها آشنا شدم، زمانی بود که دنبال یک غذای جدید برای ماهی‌های آکواریومی می‌گشتم. بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم که می‌شود از این موجود زنده که میلورن، کرم گوشت‌خوار یا کرم گوشتی نام دارد، به عنوان یک موجود و مخلوق واسطه برای منتقل‌کردن یک سری مواد مثل داروها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و ... به بدن موجود میزبان که آدم‌ها هستند نیز استفاده کرد.
خزائی گفت: بحث خوردن دارو و اینکه دارو مستقیم از سوی بیمار دریافت شود، مسلما دارای اثرات جانبی است. بزرگترین اثر دریافت مستقیم دارو می‌تواند تضعیف روحیه انسان باشد. برای مثال یک بچه 3 ساله را در نظر بگیرید که از بیماری سرطان رنج می‌برد. این بچه اگر هر روز چند قرص سرطان بخورد، سرطان بر او غلبه می‌کند.
فارغ‌التحصیل واحد علوم و تحقیقات درباره طرح خود گفت: در این طرح در طول زمان از مواد غذایی‌ استفاده می‌کنم که داروی ضد سرطان را نیز در خود دارد. این دارو به وسیله پزشکانی که لباس دلقک می‌پوشند و به بیمارستان‌ها می‌روند، به صورت غیرمستقیم به بیمار داده می‌شود.
به گفته خزائی تمام مجوزهای لازم از وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان داروی کشور و سازمان صنایع و بسته‌بندی دریافت شده است. این دارو در حال حاضر در مرحله تولید است و از تعداد زیادی که در آزمایشگاه‌ها به مصرف رسیده است، استقبال خوبی شده است.
خزائی به دیگر کاربردهای این دارو اشاره کرد و گفت: داروهای مکمل بدنسازی، سالانه تعداد بسیاری را به کشتن می‌دهد. این مکمل‌ها دریچه قلب را به صورت نامنظم تنگ و گشاد می‌کنند و خون را با فشار بیرون می‌ریزند و در نهایت باعث ایست قلبی می‌شوند. همین طرح بر روی داروهای مکمل مورد استفاده در بدنساری نیز انجام شد و به نتایح بسیار خوبی رسیدیم. به صورتی که در حال حاضر با بعضی از باشگاه‌های ورزشی در ایران قرارد بسته‌ایم و به جای داروهایی که منشا آن‌ها را نمی‌دانیم از چیزهایی استفاده می‌کنیم که در واقع عصاره مواد طبیعی هستند. این مواد طبیعی یا ضایعات صید ما یا در واقع برگرفته از طبیعت هستند.
وی افزود: واحد علوم و تحقیقات برای من یک نقطه عطف و نقطه پرتاب برای تحصیل در خارج از کشور بود و این طرح را زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات انجام می‌دهم. از این طرح استقبال زیادی شده است و امیدوارم خیلی زود پیشرفت کند. بعد از آمریکا و آلمان، سومین کشور پیشگام در این خصوص هستیم.

سه شنبه 11 خرداد 1395  8:40

آخرین تاریخ بازدید : دوشنبه 29 بهمن 1397  2:52:43
تعداد بازدید از این خبر : 4862
کلیه حقوق متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات می باشد.   طراحی سایت : ACACO